Work & Travel Vizesi

”Çalış ve Gez” anlamına gelen Work and Travel, sizlere Amerika’da sezonluk ve vasıf gerektirmeyen işlerde çalışma ve seyahat etme, aynı zamanda Amerika’nın yaşam tarzı ve kültürünü yakından tanıma ve İngilizcenizi geliştirme imkanı sunar.

Buna ek olarak, Amerikan kültürünü tanımanın yanı sıra, diğer ülke insanları ile de tanışarak onlardan kendi kültürleri hakkında pek çok şey öğrenirken, kendi kültürünüzü Amerika’da temsil etme şansına sahip olursunuz.

Work and Travel sayesinde, evrensel dil olarak görülen İngilizce bilgi ve becerilerinizi, bu dilin konuşulduğu bir ülkede yaşayarak geliştirme imkanı yakalarsınız.

Ayrıca, insanlarla iletişim kurma yeteneğinizi geliştirip, Amerika’da yaşamış olmanın verdiği tecrübe ile ufkunuzun genişlediğini göreceksiniz.

Dolayısıyla bu program, her üniversite öğrencisinin en az bir kez yaşaması gereken muhteşem bir yurtdışı deneyimi ve unutulmaz bir yaz macerasıdır.

Ülkemizde her yıl daha çok popüler olan ve her yıl daha çok öğrencinin katıldığı Work and Travel programına, 2016 yılında Türkiye’den 5.000’i aşkın öğrenci katıldı. Bu da ülkemizi Work and Travel katılımcısı gönderen en büyük 3. ülke haline getirdi.

Work and Travel ne değildir?

Work and Travel’ı doğru anlar, doğru kullanırsanız sizin için eşsiz bir fırsata dönüşebilir.

Ancak, öğrencilerin hayal kırıklığına uğramasının nedeni, beklentilerini yüksek tutmaları veya yanlış bilgi edinmelerinden kaynaklanmaktadır.

Dolayısıyla, gittikten sonra pişman olmamanız için bu bilgileri daha özenle okumalısınız.

Work and Travel programına doğru beklentilerle gitmenizi sağlayabilmek ve en iyi bir biçimde verim alabilmeniz adına programın yanlış anlaşılan ya da yanlış bilinen yönlerini tanımanız gerekir. Kısacası programın ”ne olmadığı” hakkında bilgi edinmelisiniz.
Work and Travel’ın;

sadece çalışabileceğiniz,
sadece seyahat edebileceğiniz,
sadece eğlenceyle geçireceğiniz,
kesin olarak İngilizcenizi geliştirebileceğiniz,
yüksek miktarda para kazanabileceğiniz

bir program olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Gelin bu yanlış bilgileri birlikte düzeltelim;

Work and Travel, adından da anlaşılabileceği gibi ilk önce çalışıp sonrasında kalan zamanınızda seyahat edebileceğiniz bir programdır. Programın büyük bir kısmını oluşturan çalışma kısmında iş vereniniz sizi bir turist olarak değil, bir çalışanı olarak görecektir ve sizden de aynı ciddiyeti bekleyecektir.

Work and Travel’da istiyorsanız programın çalışma bitiminde toplam program süresini aşmayacak şekilde bir aya kadar Amerika’da seyahat ve eğlence amaçlı kalabilirsiniz. Bir başka seyahat imkanı olarak, çalışma kısmındaki hafta sonlarınızda yakın yerleri gezebilirsiniz.

Work and Travel programına gittiğinizde size İngilizce dil eğitimi verilmez. Sizin zaten hazırda var olan İngilizcenizi geliştirmenize olanak tanır. Burada kendi becerilerinizi geliştirmek tamamen size bağlıdır.

Program süresince yaşanabilecek aksilikler (hava durumu bozukluğu, sosyal olaylar vb.) çalışma durumunuzu zorlaştırarak kazancınıza yansıyabilir. Buna ek olarak, kendi harcamalarınız da olacağı için Amerika’da yüksek miktarda para kazanıp geri dönmek her zaman yaşanabilecek bir şey değildir.

Unutmayın! Work and Travel, bir macera programıdır. Her zaman her şeyin mükemmel geçmesini beklememelisiniz.

İlk günlerinizde bulunduğunuz çevreye, Amerika’nın iş disiplinine, yemek kültürüne uyum sağlama konusunda zorluk yaşayabilirsiniz.

Programa katılan hiçbir öğrenci ilk haftalarda uyum sorunu yaşamadığını ve hiç zorluk çekmediğini iddia etmez. Yaşanabilecek tüm sıkıntılara rağmen istisnasız her öğrencinin ortak söylemi ise ”iyi ki gitmişim” olur.
Work and Travel Katılım Şartları

Work and Travel programına katılabilmeniz için bazı şartlara uyuyor olmanız gerekir.

Work and Travel’a katılmak için en temel şart, üniversite öğrencisi olmanız ve tam zamanlı örgün bir eğitim alıyor olmanız gerekmektedir.
Peki, kimler Work and Travel programına katılabilir?

Lisans eğitimi alan,
veya Yüksek lisans eğitimi alan,
En az orta seviyede İngilizce bilen,
Not ortalaması 4 üzerinden en az 2 ve üzeri olan (Genel ortalaması
2′nin altında olanlar, bazı koşulları sağlamaları durumunda vize alabilirler. Bunlar öğrenciye göre değerlendirilip karar verilir.),
18-26 yaşları arasında olan tüm öğrenciler,

Work and Travel’a katılabilir.

Bu resmi Work and Travel başvuru şartları dışında katılımcılarda; özgüven sahibi, çalışma ve iş hayatına uyum sağlayabilme, sosyal yönü ve analiz yeteneği güçlü, insanlara ve farklı kültürlere saygılı, disiplinli, milli kültürünü iyi temsil edebilecek düzeyde kendisini yetiştirmiş ve sorumluluk sahibi gibi bir takım özellikler beklenir.
Work and Travel programına kimler katılamaz ve katılmamalıdır?

Üniversite öğrencisi olmayan,
2 Yıllık MYO öğrencileri,
AÖF ögrencileri,
İngilizce seviyesi orta düzey (Intermediate) altında olan öğrenciler,
Not ortalaması 4 üzerinden 1 ve 1.50 gibi çok düşük olan öğrenciler,
18 yaş altı ve 26 yaş üstü olan öğrenciler

Work and Travel’a katılamaz.

Sonuç olarak, Work and Travel’a katılmak istiyorsanız ilk olarak üniversite öğrencisi olmanız gerekmektedir. Bu ve diğer katılım koşullarını karşıladığınızı düşünüyorsanız başvuru gerçekleştirebilirsiniz.