Amerika Turist Vizesi

B1 vizesi, B2 vizesi; Amerika’da iş gezisi, eğlence ya da gezi amaçlı gitmek isteyen kişilerin alması gereken bir vize türüdür. Amerika’ya gitmenin farklı yöntemleri bulunmakla birlikte genel olarak gezi amacıyla ülkeye gitmek isteyen kişilere B2 vizesi verilir. Amerika turist vizesi ya da B2 vizesi, kısa süreli Amerika seyahatlerinde alınmaktadır. Kişi, Amerika’ya hangi amaçla gidecekse ona uygun vizeyi alır. Böylelikle seyahatini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirme şansı elde eder. Amerika turist vizesi, Amerika B2 Turistik Ziyaretçi Vizesi olarak da adlandırılır. ABD ülke sınırları içinde turistik seyahat etmek isteyen kişilere sunulan vize, göçmen olmayan bir vize türüdür.

ABD B1-B2 TURİST VİZESİ RANDEVU FORMU

Gocmenvizesi.com bir devlet kurumu değildir.

Gocmenvizesicom dan alacağınız profesyonel vize danışmanlık hizmet bedeli ve vize harcınız dahil 545 USD’ dir.
.

B2 Vizesi Nedir?

Kişilerin Amerika’ya gitme amacına göre verilen B1 vizesi, B2 vizesi; turistik seyahat ya da tedavi amacıyla ülkeye seyahat düzenleyecek kişiler tarafından alınması gerekli olan bir vizedir. Amerika’ya gidecek kişilerin alabileceği vize türleri birbirinden farklıdır. Bunlar arasında yer alan B2 vizesi, sıklıkla tercih edilen bir vize çeşididir. Amerika turist vizesi, Amerika sınırları içinde turistik gezi gerçekleştirecek kişilere verilir. Arkadaş ve akraba ziyareti, eğitim amaçlı sempozyum veya konferans, tedavi gibi amaçlarla da B2 vizesi alınabilir. Bu nedenle oldukça kapsamlı bir vize türüdür. Genellikle gerekli olan koşullar karşılandığında 6 ay süreli olarak verilir. Öte yandan 6 ay daha uzatılması olanaklıdır.

B2 Vizesi Kaç Yıllık?

B1 vizesi, B2 vizesi kategorisinde yer alan B2 vizesi, genellikle 10 yılık verildiği için Amerika 10 yıllık vize olarak da adlandırılır. T.C. vatandaşlarına yaklaşık olarak 10 yıllık çok girişli olarak verildiği bilinmektedir. B2 vizesi ile Amerika’ya gidecek olan kişiler, bir sene içerisinde en fazla 6 ay (180 gün) Amerika’da konaklayabilir.

B2 vizesini alan bir kişi, 1 yıl içerisinde en fazla 6 ay Amerika’da konaklayabilir. Bunun üzerinde konaklamak mümkün değildir.

Amerika Turist Vizesini Kimler Alabilir?

B2 vizesini alacak kişiler çeşitli şartları karşılamak durumundadır. B1 vizesi, B2 vizesi kapsamında yer alan Amerika turist vizesini almak isteyen kişiler, aşağıdaki gibi sıralanabilen şartlardan bir tanesini karşılamaları durumunda ilgili vizeyi almaya hak kazanabilir:ABD’de bulunan arkadaş ya da akrabaların ziyaret edilmesiABD’ye turist olarak gitmekSosyal örgütler tarafından düzenlenen konferanslara katılma isteğiTıbbi tedavi için Amerika’yı tercih etmek

B2 Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika’ya gitmek için B1 vizesi, B2 vizesi kapsamında yer alan Amerika turist vizesi alması gereken kişilerin başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Göçmen Olmayan kişiler, DS 260 Başvuru Formu’nu doldurduktan sonra başvurunun çıktısını almalı ve Konsolosluktaki mülakatında, diğer belgelerle birlikte başvuru formunu ilgili kişilere teslim etmelidir. Yapılan mülakatta başarılı olan kişiler, B2 vizesini almaya hak kazanır.

Amerika Turist Vizesi Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

B2 vizesini almak isteyen kişilerin, gerekli olan belgeleri temin etmeleri son derece önemlidir. Amerika turist vizesi için gerekli belgelerden bazıları genel hatlarıyla şu şekildedir:

  • Banka cüzdan fotokopisi
  • Maaş dökümü
  • Şahsa ya da aileye ait mülk belgeleri
  • Banka hesap dökümü

Bu ve bunun gibi gerekli olan belgeler, Amerika Konsolosluğu’na sunulmaktadır. Amerika’ya turist olarak gitmek isteyen kişinin çalışıyor olup olmadığına göre istenilen belgeler değişkenlik gösterecektir. Bunun yanı sıra kişi emekliyse, farklı belgeler talep edilebilir. Bu nedenle başvuru öncesinde istenilen belgelerin kontrol edilmesi ve belgelerin temin edilmesi gerekmektedir.

B1 ve B2 Vizesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kısa süreli vizeler arasında yer alan B1 vizesi, B2 vizesi; çeşitli farklılıklara sahiptir. Her iki vize arasında yer alan farklar şu şekilde sıralanabilir:

  • İş gezisi için Amerika’ya gidecek kişiler B1 vizesi almak durumundadır. Sınırlı bir zaman için alınır. En fazla 1 yıla kadar uzatılabilir. Genellikle 3 ila 6 ay boyunca Amerika’da bulunmaya izin verir.
  • Eğlence ve turistik vize olan B2 vizesi, kapsamlı bir Amerika vizesidir. Amerika’da bulunan arkadaşı ya da akrabasını ziyaret edecek kişilerin yanı sıra tedavi için Amerika’yı tercih eden, bununla birlikte eğitim amaçlı konferans ve sempozyum için Amerika’ya gidecek olan kişiler; B2 vizesini almak zorundadır. Genellikle 6 aylık verilir. Öte yandan 6 ay daha uzatılması mümkündür.
  • B2 vizesini alan bir kişi, ABD’ye tedavi amacıyla seyahat düzenleyebilir. Fakat tedavinin Amerika’da yapılabilmesi için daha önceden belirlenmiş olan koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir.

B2 Vizesi ile Neler Yapılabilir?

B1 vizesi, B2 vizesi kapsamında yer alan B2 vizesini alan bir kişi, Amerika’da tedavi hizmetlerinden yararlanabilir. Bununla birlikte ülkedeki sosyal aktivitelere de katılım sağlayabilir. Fakat herhangi bir eğitim kursuna katılmak, bir işte çalışmak; B2 vizesi ile mümkün değildir. B2 vizesi, temel olarak turistik ve kültürel amaçlı tatil seyahati ya da aile ziyareti ve tıbbi konularda ziyareti kapsar.

Amerika Turist Vizesi ile Çalışmak Mümkün mü?

B2 vizesini alacak kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi, ilgili vize ile Amerika’da çalışmanın mümkün olup olmadığıdır. B2 vizesi, çalışma vizesi değildir. Dolayısıyla ilgili vizeleri temin eden kişiler kısa süreli de olsa bir işe girip çalışma hakkına sahip değildir. Amerika turist vizesi, çalışma serbestisine sahip değildir. Bunun yanı sıra kâr amacı güden faaliyetlerde de bulunmak yasaktır. Amerika’da çalışmak isteyen kişilerin çalışma vizesi alması gereklidir.

B2 Vizesi Fiyatı Nedir?

B1 vizesi, B2 vizesi kategorisinde yer alan B2 vizesinin fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Vize ücretlerinin başvuru öncesinde online veya kredi kartı ile ödenmesi gerekir. Ödemenin tamamlanması sonrasında başvuru işlemlerini, talep edilen belgeler ile gerçekleştirmek olanaklıdır.