SSS

En çok merak edilen soru ve cevaplardan bazıları aşağıda listelenmiştir. Eğer cevabını merak ettiğiniz soru aşağıda mevcut değilse, bizimle iletişim kurarak sorunuzu iletebilirsiniz.

Hayır. Dosyanız için lazım olan tüm dökümanlarınız ve idari işlemler sonuçlanmışsa vize paketinizi hazırlamak ve vizenizi basmak yaklaşık 3-4 iş günü kadar sürecektir. Vize paketiniz ve pasaportunuz şahsen teslim almanız için önceden belirlemiş olduğunuz PTT şubesine gönderilecektir.

Evet gerekir. Göçmenlik başvurusu başlatan herkes istek yaptıkları kişilere maddi destek sağlama ile ilgili yasal sorumlulukları kabul etmek zorundadırlar. İstek yapan kişi, eğer sadece kendisine yönelik kefil olmak için yeterli maddi koşulları sağlayamıyorsa, kendisi veya başvuru sahibi, yakın akrabalarından ya da arkadaşlarından, aynı yasal sorumlulukların tamamını kabul ederek ayrı bir Yeminli Geçim Beyannamesi doldurmalarını ve ek kefil olmalarını isteyebilirler.

Tüm başvuru sahipleri en kısa sürede vize almak istemektedir. Ancak Amerikan Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası vize numaralarının öncelik sıralamasına göre kullanılmasını kesinlikle zorunlu kılar. Şartlar ne olursa olsun sayısal kısıtlamadan muafiyet söz konusu değildir.

Bulunduğunuz ülkedeki polis belgeleri, verildiği tarihten itibaren 12 ay boyunca geçerlidir. Önceden ikamet etmiş olduğunuz ülkelerden geçmişte alınmış olan polis belgeleri ise, o ülkeye geri dönüp 6 aydan daha uzun süre yaşamadıysanız geçerliliğini hala korumaktadır.

Amerikan Yasaları gereği, kefil olacak kişinin en az 18 yaşında olmasıyla beraber, Amerikan vatandaşı ya da Amerika’da yasal olarak oturum izni sahibi olması gerekmektedir. Ayrıca kefil olan kişinin sürekli ikametinin Amerika’da olması gerekmektedir. Amerika dışında yaşayan kişiler, Amerika dışında kısa süreli bulunmaları ve asıl ikametlerinin Amerika da olması halinde de kefil olabilme şansına sahiptirler.