Green Card

Green card, ömür boyu oturma izni ve ABD vatandaşı olma ayrıcalıkları sunan belgedir. Çoğunlukla bu isimle anılıyor olsa da resmi olarak “Permanent Resident Card” şeklinde tanımlanır. Parmanent Resident Card, aslında bir çeşit göçmen vizesidir. Bununla birlikte bu vizeyi alanlar, ABD hükümeti tarafından vatandaş olarak kabul edilir. Dolayısıyla green card’ın alınması durumunda ABD vatandaşı gibi yaşamak mümkündür. Bununla birlikte green card başvurusu yapmak için tercih edilebilecek birden fazla yöntem vardır. Bunlardan ilki akrabalık yolu ile başvuruda bulunmaktır. Diğer yöntemler ise çalışma ya da yatırım yoluyla ABD vatandaşı olabilme imkanı sunar. Tüm bu green card başvuru yöntemleri için prosedürler ve gereklilikler farklı şekilde işler.

ÖN KAYIT RANDEVU FORMU

Gocmenvizesi.com bir devlet kurumu değildir. Gocmenvizesi.com’dan alacağınız profesyonel vize danışmanlık hizmet bedeli 5.320 TL’dir.

Green card, ABD vatandaşı olmak isteyenler için sunulan bir çeşit göçmen vizesidir. ABD hükümeti tarafından geliştirilen bu program temel olarak, dünyanın farklı noktalarından kültürlerin ABD toplumu içerisinde varlığını kontrollü olarak sürdürebilmeyi hedeflemek amacıyla geliştirilmiştir. Türkçeye “Yeşil Kart” olarak çevrilen bu program, tamamen kura sistemi ile ABD vatandaşı olabilme imkanı sunar.

Bununla birlikte yeşil kart sahibi olanlar, ABD’de yaşamının tamamını çalışarak geçirebilir ve devletin sağladığı olanaklardan faydalanabilir. Dolayısıyla bu program, ömür boyu geçerlidir. Yani, bir kez yeşil kart başvurusu ile hak sahibi olunması halinde, yeşil kartın sağladığı tüm avantajlardan yaşam boyu faydalanmak mümkündür.

Özelikle son dönemde ABD’ye yönelik vatandaşlık taleplerinin artması, green card başvuru süreci hakkında birçok konunun merakla araştırılmasına neden olmuştur. ABD vatandaşı olmanın birçok yolu bulunuyor olsa da bunlar arasında en kolay yeşil karttır. Yeşil kart almaya hak kazananlar, 5 yıl boyunca ABD’de ikamet etmeleri halinde ABD vatandaşı olur.

Green Card Nedir?

Green card, ABD’de yabancı uyruklu kişiler için verilen ve bu kişilere sürekli oturum hakkı imkanı sunan resmi bir belgedir. Bu belge, ABD vatandaşı olmayanların ABD’de çalışma ve oturma izni elde etmelerini sağlar. Belgeyi almaya hak kazananlar, 5 yıl ABD’de yaşamak şartını yerine getirmeleri durumunda ABD vatandaşı olarak kabul edilir.

Bununla birlikte green card başvuruları ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetleri (USCIS) tarafından yönetilir. Başvuru sürecinde oldukça ayrıntılı bir şekilde tamamlanması gereken belgeler ve bazı ek gereksinimler bulunur. Bu noktada yeşil kart alabilmek için başvuru sahiplerinin karşılaması gereken belli başlı kriterler vardır.

Ne İşe Yarar?

Green card, ABD’de vatandaşlık alanlara birçok farklı alanda oldukça önemli avantajlar sağlar. Bunlarda en önemlisi oturma ve çalışma iznidir. Aynı zamanda yeşil kart sahipleri, ABD’nin vatandaşlık imkanlarının tamamından da faydalanabilir. Bununla birlikte yeşil kart alınması halinde ABD’de yatırımcı olarak bulunmak ve uzun vadede yatırım fırsatlarından yararlanmak da mümkündür.

Green card’ın vadettiği olanaklar ve avantajlar genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

 • Kart sahipleri ABD’de yasal olarak oturma izni alır ve ABD’de ikamet edebilir.
 • Yeşil kart almaya hak kazananlar ABD’de herhangi bir işveren tarafından sunulan istihdam imkanlarından faydalanarak iş sahibi olabilir.
 • ABD tarafından sunulan tüm sosyal haklardan eşit bir şekilde yararlanılması mümkündür.
 • Sınırlardan ABD’ye girişte yeşil kart sahiplerine çeşitli ayrıcalıklar tanınır.

Tüm bunların yanı sıra green card alanlar; oy kullanma hakkı ve bazı kamusal alanlarda devlet görevlisi olarak bulunabilme hakkı elde eder. Aynı zamanda yeşil kart sahiplerinin ABD’deki bankaların vadettiği olanaklardan faydalanması ve kredi talebinde bulunabilmesi de mümkündür.

Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Green card almak için tercih edilebilecek birden fazla yöntem vardır. Yeşil kart başvurusu sürecinde ilk olarak hangi kategoride başvuru yapılacağının belirlenmesi gerekir. Yeşil kart başvuruları:

 • Aile birleşimi,
 • İş yoluyla başvuru,
 • Yatırımcı vizesi,
 • Mülteci ve sığınmacı

Gibi statülerde yapılabilir. Aile bileşimi ile yeşil kart başvurusunda bulunmak, herhangi bir akrabalık bağı ya da evlilik akdi ile yapılabilir.

Bununla birlikte iş yoluyla başvuru yöntemi ise ABD’deki istihdam olanaklarından faydalanmaya yöneliktir. Yatırımcı vizesi almak için adayların ABD’deki yatırım şartlarını karşılaması ve belli bir oranda sermaye göstermeleri gerekir. Son olarak mülteci ve sığınması statüsünde green card almak için bu statüde gerekli olan şartlar karşılanmalıdır.

Green card başvurusu süreci içerisinde ilgili başvuru kategorisinin belirlenmesinin ardından başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formları, her bir kategori için farklılık gösterir. Dolayısıyla doldurulacak olan formun mutlaka seçilen kategoriye uygun nitelikle olması gerekir. Ayrıca başvuru sürecinde formun dışında adayların bazı belli başlı belgeleri de hazır olarak bulundurma zorunlulukları vardır.

Green Card Başvuru Şartları

Green card başvuru şartları, her bir başvuru kategorisi için farklılık gösterir. Birinci dereceden akrabalık yoluyla başvuruda bulunmak için karşılanması gereken şartlar genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • Kişinin ABD vatandaşı olan bir eşinin bulunması,
 • Minimum bir ebeveyni ABD vatandaşı olan 21 yaşının altında bekar kişilerin bulunması,
 • Üvey ebeveyn ya da üvey evlat bağı,
 • Yeşil kart sahibinin eşleri ve çocukları,
 • 21 yaşından büyük kişilerin kardeşleri

Aile yoluyla yeşil kart başvurusu yapabilir. Bununla birlikte yeşil kart alabilmek için istihdam ya da yatırımcı yoluyla başvuruda bulunmak da olanaklıdır.

İstihdam, yatırım ya da yetenek kategorilerinde green card başvurusu yapmak için karşılanması gereken şartlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Herhangi bir alanda yüksek düzeyde deneyime sahip olarak uzmanlaşmak,
 • Herhangi bir alanda ilgili firmanın üst düzey yönetim kademesinde bulunmak,
 • Yüksek düzeyde akademik yetkinlik ve başarı,
 • ABD’nin ticaret kanunlarına uygun şekilde yatırım yapmak

Tüm bu kriterlerden birini karşılayanların ya da mülteci veya göçmen olarak ABD vatandaşı olmak isteyenlerin yeşil kart başvurusu yapması mümkündür.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Green card başvurusu için gerekli belgeler; kimlik, adli kayıt, mali durum, medeni hal ve sağlık durumu gibi farklı alanlarda başvuru sahibinin hazırlaması gereken evraklardır. Bu belgeler genel olarak şu şekildedir:

 • Akrabalık bağını gösteren ve kişinin yasal varlığını kanıtlayan kimlik gibi belgeler,
 • Adli sicil kaydı ve mahkeme kayıtları,
 • Yatırıma yönelik başvurularda kaynak ve sermaye gösteriminin belgelendirilmesi,
 • Medeni durumu kanıtlayan belgeler,
 • Pasaport

Tüm bu belgelere ek olarak green card başvurusunda talep edilen belgeler, başvurunun niteliklerine göre de farklılık gösterebilir. Örneğin halihazırda ABD’de yaşayanlar için ekstra mevcut statünün yasal olarak tescillendiği belgelere de ihtiyaç vardır.

Green Card Kimlere Verilir?

Green card, ABD vatandaşı olmayan yabancı uyruklu kişilere verilir. Dolayısıyla bu programdan faydalanmak için birincil olarak karışlanması gereken şart, ABD vatandaşı olmamaktır. Bununla birlikte yeşil kart başvurularından sonra bu programdan yararlanabilecek hak sahipleri tamamen kura usulü ile belirlenir. Dolayısıyla yeşil kart alma aşamasında herhangi bir öncelik faktörü bulunmaz. Adayların şartları karşılaması başvuru ve kabul sürecinde yeterlidir.

Aldıktan Sonra Amerika’da Yaşamak

Green card aldıktan sonra Amerika’da yaşamak, birçok avantaj ve hakka sahip olmak anlamına gelir. Bu haklardan en önemlisi şüphesiz ABD vatandaşı olma avantajıdır. Hak sahipleri, sıradan bir ABD vatandaşının sahip olduğu tüm haklardan ve yasal imkanlardan faydalanabilir. Yeşil kart alınması durumunda kamusal hizmetlerden faydalanmak, ABD’de memur olmak ya da oy vermek gibi haklara sahip olmak mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Green Card Nedir?

Green Card, Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı ikamet ve oturma izni sağlayan bir belgedir. Yeşil Kart olarak da adlandırılan Green Card, kişinin asıl vatandaşlığının devam ettirilmesine, aynı zamanda kişinin Amerika vatandaşlık haklarının pek çoğuna sahip olmasına olanak tanır.

Kimler Green Card Çekilişine Katılamaz?

ABD’ye son beş yıl içerisinde toplamda 50.000’den fazla göç vermiş ülkede doğan kişiler Green Card çekilişine katılamaz.

Green Card’ın Avantajları Neler?

Green Card sahibi kişiler ABD’de çalışma izni elde eder. Green Card’a sahip olan öğrenciler ise ABD’de bulunan okullara indirimli bir şekilde kaydolabilir. Aynı zamanda Green Card, ABD’de kalıcı ikamet sunan bir belgedir. Green Card almaya hak kazanan kişiler, Amerika vatandaşlık haklarının birçoğuna sahip olur.

Green Card Başvurusu için Şartlar Neler?

Lise dengi bir okuldan mezun olma ya da minimum iki yıllık eğitim veya deneyim gerektiren bir meslekte son 5 yılın 2 yılında çalışmış olma; Green Card başvurusu için gerekli şartlardır.

Green Card Başvurusunda Pasaport Bilgisi Verilmeli mi?

Başvuru sırasında pasaport bilgisi verilmesi zorunlu değildir.

Green Card Çekilişine Bir Aileden Birden Fazla Kişi Katılabilir mi?

Green Card çekilişine, bir aileden birden fazla kişi katılabilir. Bunun için aile fertlerinin her biri ayrı başvuruda bulunmalıdır.

Green Card Çekilişine Katılmak için Yaş Sınırı Var mı?

Çekilişe katılmak için yaş sınırı bulunmaz. Bununla birlikte Green Card başvuru yapılabilmesi için minimum 18 yaşında olunmalıdır.

Green Card’a Ne Zaman Başvurulur?

Green Card başvurusu, her yıl ekim ayının ilk haftası ve kasım ayının ilk haftası arasında yapıldığından, belirlenen zaman aralıklarında başvuru için gerekli işlemler gerçekleştirilmelidir.

Green Card Başvurularını Şahsen Yapmak Zorunlu mu?

Green Card başvuruları, internet üzerinden yapılır. Başvuruların posta yoluyla şahsen yapılması mümkün değildir.

Green Card Mülakatları Nerede Yapılır?

Başvuruların onaylanabilmesi için kişilerin Green Card mülakatına katılması zorunludur. Mülakatlar Ankara’da yapılır. Mülakata katılım, Green Card verilmesi için ön koşuldur.