Portekiz Vizesi

Portekiz vizesi, Portekiz Cumhuriyeti’ne seyahat edecek kişilerden istenilen izin belgesidir. Avrupa’nın güneybatısında ve İber Yarımadası üzerinde yer alan Portekiz hem eğitim hem de kariyer hayatına farklı bir dokunuşta bulunmak isteyen kişilerin dikkatini çeken bir ülkedir. Aynı zamanda Portekiz’in turistik açıdan da değeri bulunduğundan, turistik amaçlı seyahatlerin odak noktasında yer alır. Oceanaroi de Lisboa, Alfama, Jeronimos Manastırı gibi birçok doğal ve tarihi güzelliği bünyesinde barındıran Portekiz; bazı ülkelerin vatandaşlarından vize talebinde bulunur.

Portekiz Vizesi Nedir?

Portekiz vizesi, ülkeye seyahat edecek Türk vatandaşlarından talep edilen bir belgedir. Umuma Mahsus Pasaport sahibi Türk vatandaşlarının tamamı, seyahat amaçlarına göre vize çıkarmak durumundadır. Bunun yanı sıra Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahipleri; 180 gün içinde yapacakları 90 günlük seyahatlerde vize çıkarmak zorunda değildir. Fakat 90 günü aşan seyahatlerde Portekiz vizesi çıkarılması bir zorunluluktur.

Portekiz Vize Çeşitleri Nelerdir?

Eğitim, kariyer, aile birleşimi, staj, akraba ve aile ziyareti başta olmak üzere birçok amaçla Portekiz’e seyahat edilebilir. Seyahatin süresi ve amacına göre, talep edilen Portekiz vizesi, seyahat öncesinde çıkarılmalıdır. Genel olarak iki tür vize bulunur. Bunlardan ilki, 90 günlük seyahatlerde geçerli Kısa Süreli Vizedir. 90 günü aşan seyahatler için Uzun Süreli Vizenin çıkarılması gerekmekte olup her iki vize türünde şartlar ve başvuru koşulları birbirinden farklılık gösterebilir.

Kısa Süreli Vize

Portekiz vizesi kapsamında yer alan Kısa Süreli Vize, C Tipi Vize olarak da adlandırılır. Portekiz’e 180 gün içinde toplamda 90 günlük seyahatler için Kısa Süreli Vizenin alınması gerekir. Kısa Süreli Vize, seyahat amacına göre alt kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategoriler ise genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • Ticari Vize
 • Turistik Vize
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Eğitim Vizesi
 • Kültürel, Sportif, Konferans Etkinlikleri Vizesi
 • Gemici Vizesi

Uzun Süreli Vize

D Tipi Vize olarak da adlandırılan Uzun Süreli Vize, Portekiz vizesi kapsamında yer alır. Ülkeye 90 günden daha uzun süreli seyahat gerçekleştirecek kişilerin ilgili vizeyi alması gerekmektedir. 3 aydan uzun süren eğitim, aile birleşimi, yatırım ve çalışma gibi amaçlarla Uzun Süreli Vize alınabilir.

Portekiz Aile Birleşimi Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Portekiz’de yaşamını sürdüren eşleri ya da çocuklarına yerleşmek isteyenler Aile Birleşimi Vizesine başvuruda bulunabilir.

Portekiz Çalışma Vizesi

Portekiz vizesi kapsamında yer alan Çalışma Vizesi, çalışma amaçlı Portekiz’e yerleşen kişilerin alması gereken bir vize türüdür.

Portekiz Vizesi Çıkarmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Diğer ülkelerin talep ettiği vizelerde olduğu gibi Portekiz vizesinde de çeşitli evrakların başvuru sırasında teslim edilmesi gerekir. Portekiz vizesi başvurusunda gerekli olan evraklar şu şekilde özetlenebilir:

 • Seyahat bitiminden minimum 3 ay sonra da geçerliliği bulunan pasaport
 • Son 3 yılda alınan Schengen vizelerinin fotokopileri
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Portekiz vize başvuru formu (Eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.)
 • Vize talep dilekçesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Konaklama ve uçak biletleri rezervasyonları
 • Kişinin finansal durumunu gösteren belgeler
 • Evliler için: Evlilik cüzdanı
 • İşverenler için: Vergi levhası, şirketin Ticari Sicil Gazetesi, faaliyet belgesi, imza sirküleri, 4B hizmet dökümü, şirket hesabının banka dökümleri
 • Çalışanlar için: İzin belgesi, vize talep dilekçesi, SGK hizmet dökümü, son 3 ayın maaş bordroları, faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası, şirket evrakları
 • Devlet dairesinde çalışanlar için: Bağlı bulunan kurumdan alınmış görev ve izin kağıdı, çalışma belgesi, görev kimlik kartı
 • Emekliler için: Emeklilik kartı, Emekliliği gösteren belge, emekli maaşın yatmakta olduğu hesabın 3 aylık dökümleri
 • Ev hanımları ve çalışmayanlar için: Varsa araç ruhsatı, kira geliri sözleşmesi, tapu; masrafları karşılayacak sponsorun maddi durum belgeleri

Belirtilen evrakların bazıları, vize türü ve kişinin çalışma durumu fark etmeksizin talep edilir. Bunun yanı sıra bazı belgeler, belirli kişileri kapsar. Portekiz vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, belirtilen evrakları eksiksiz ve hatasız bir şekilde temin etmesi ve başvuru sırasında yetkili kişilere teslim etmesi gerekmektedir.

Portekiz Vizesi Başvuru Şartları Neler?

Vize başvurusu öncesinde, başvuru şartlarına uygunluk test edilmelidir. Portekiz vizesinin alınabilmesi için başvuru şartlarının karşılanıyor olması son derece önemlidir. Başvuru şartları ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Göçmenlik riskine karşı, Türkiye’ye bağlayıcı sebepleri kanıtlamak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler için düzenli oturum iznine sahip olmak
 • Seyahati finanse edecek gelirleri beyan etmek

Portekiz Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkeye yapılacak seyahatler için ilk olarak seyahat amacı belirlenmelidir. Amaca uygun vize türü belirlendikten sonra ilgili kurumlardan vize başvurusu için randevu alınmalıdır. Gerekli olan belgeler kontrol edilmeli ve evrakların tamamlandığından emin olunmalıdır. Aynı zamanda Portekiz vizesi başvuru formu, doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.

Başvuru sırasında, parmak izi uygulaması olduğundan kişiden parmak izni alınır. Son 5 yıl içinde parmak izi veren kişilerden parmak izi talep edilmez. Parmak izi alımı ve belgelerin teslimi ile birlikte biometrik veri işlemleri yapılır. Bu adımların tamamlanması ile birlikte başvuru gerçekleştirilir.

Portekiz Vize Başvuru Merkezleri Nelerdir?

Kısa Süreli Vize almak isteyen kişiler, başvurularını Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile yapabilir. Bunun yanı sıra D Tipi Vize, yani Uzun Süreli Vize alacak kişilerin başvurularını Portekiz Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile yapması zorunludur.

Portekiz Vizesi Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Portekiz vizesi başvuruları büyükelçilik üzerinden yapıldığında, genellikle Kısa Süreli Vize sonuçlar 2 ila 7 iş günü içerisinde açıklanır. Bununla birlikte Uzun Süreli Vize başvuruları, 2-4 hafta arasında açıklanır. Ayrıca resmi tatiller ve yoğunluk gibi durumlar, başvuruların çok daha geç açıklanmasına neden olabilir.